9:00 الی 19:00

روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه

برای مشاوره حقوقی تماس بگیرید

Instagram

Twitter

Search

Menu

تجدید بناى فرسوده

تجدید بناى فرسوده
معمولا مالکین یک ساختمان در اداره ساختمان خود دچار چالش هایی هستند، به خصوص اینکه بخواهند در جهت نوسازی ساختمان قدم هایی بردارند،هماهنگی بین تمام مالکین یک ساختمان جهت تخریب و نوسازی تقریبا غیر ممکن است،مالکی که به هر علتی تمایلی به تخریب و نوسازی ندارد،چاره کار در چیست؟
📢
♦️خوشبختانه قانونگذار در ماده ۱۳ قانون تملک آپارتمان ها این موضوع را پیش بینی نموده است.
شرایط تخریب و نوسازی ساختمان در صورت عدم رضایت عده ای از مالکین بدین شرح است
🔹سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری تایٔید کنند که عمر مفید ساختمان به پایان رسیده است یا به هر علتی ساختمان دچار فرسودگی کلی شده و بیم خطر مالی و جانی برود.
🔹اکثریت مالکین رضایت به تجدید بنای ملک داشته باشند
🔹دادگاه حکم به تجویز تجدید بنا دهد، یعنی مالکین بعد از اخذ نظریه کارشناسی باید دعوای تجویز تجدید بنا طرح نمایند و از دادگاه بخواهند که در این خصوص حکم صادر نماید
🔹مسکن استیجاری برای مالک یا مالکانی که نسبت به تجدید بنا همکاری نمی کنند از طرف مالکین موافق تهیه شود
👈بنابراین به نظر می رسد دادگاه ضمن صدور حکم به تجویز تجدید بنا ( تخریب و نوسازی ساختمان )باید به این نکته نیز اشاره کند که
مالکین متقاضی تجدید بنا موظفند نسبت به تهیه مسکن استیجاری برای مالک یا مالکین مخالف نوسازی اقدام نمایند
👇👇👇👇👇
✍️ممکن است این سوال مطرح شود که
آیا اجاره مسکن برای مالکین مخالف از طرف دیگر مالکین به صورت رایگان خواهد بود یا اینکه مالکین حق خواهند داشت که آن را مطالبه نمایند؟
👈قسمتی از ماده ۱۳ قانون مزبور در این خصوص چنین مقرر نموده که « …آن دسته از مالکان که قصد بازسازی مجموعه را دارند… پس از اتمام عملیات بازسازی و تعیین سهم هر یک از مالکان از بنا و هزینه های انجام شده، سهم مالک یا مالکان یاد شده [ مالک یا مالکانی که همکاری نکردند ] از اموال آنها از جمله همان واحد استیفا کنند.»
👇👇👇👇👇
✍️سوال دیگری که ممکن است پیش آید این است که چنانچه با وجود حکم دادگاه مبنی بر تجویز تجدید بنا، مالک یا مالکین مخالف، اقدام به تخلیه و تحویل ملک جهت بازسازی نکنند، تکلیف چیست؟
👈تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون فوق الذکر با پیش بینی این موضوع چنین مقرر نموده « چنانچه مالک خودداری‌کننده از همکاری اقدام به تخلیه واحد متعلق به خود به منظور تجدید بنا نکند، حسب درخواست مدیران دستور تخلیه صادر خواهد شد تخلیه از طریق واحد اجرا انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا با ما تماس بگیرید

آخرین مطالب

Call Now Button