9:00 الی 19:00

روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه

برای مشاوره حقوقی تماس بگیرید

Instagram

Twitter

Search

Menu

دعوی استرداد ثمن معامله

دعوی استرداد ثمن معامله
منظور از استرداد ثمن در واقع درخواست صدور حکم مبنی بر الزام فروشنده به پس دادن وجوهی است که خریدار بابت مال مورد معامله به او پرداخته است
🔹در عقد بیع ضروری نیست که ثمن معامله،پول باشد بلکه ممکن است هر مال دیگری به عنوان ثمن مورد توافق قرار گیرد. 🔹برای استرداد ثمن معامله بایستی دلیلی موجود باشد
📢مثلا طرفین با توافق، قرارداد را اقاله نمایند یا یکی از طرفین قرارداد، آن را فسخ نماید و یا اینکه بالاخره حکم بر ابطال معامله و قرارداد صادر شود.
🔺اگر علت انحلال قرارداد؛ فسخ یا اقاله باشد،
ابتدا می بایست در خصوص فسخ یا اقاله قرارداد طرح دعوی کرده و متعاقباً نسبت به استرداد ثمن اقدام نمایید.
📢چرا که استرداد ثمن از آثار انحلال قرارداد بیع محسوب شده و تا زمانی که قرارداد منحل نشده است دعوی استرداد ثمن به تنهایی راه به جایی نخواهد برد.❌
👈برای این منظور می بایست ابتدا نسبت به طرح دعوی تایید فسخ یا اقاله قرارداد اقدام نموده و پس از حکم به اعلام فسخ یا تایید اقاله قرارداد نسبت به طرح دعوی استرداد ثمن وارد عمل شوید.
📢توجه نمایید، طرح خواسته های تایید فسخ قرارداد یا تایید اقاله قرارداد به همراه استرداد ثمن در یک دادخواست امکان پذیر و قابل رسیدگی خواهد بود.
🔺چنانچه پس از معامله معلوم گردد، قرارداد باطل و بی اثر بوده است. ابتدا باید نسبت به دعوی اعلام بطلان قرارداد اقدام نمایید و متعاقبا استرداد ثمن را نیز مطالبه کنید.
🔺چنانچه ملک خریداری شده مستحق الغیر باشد و مالک ملک را از ید خریدار خارج نماید، خریدار می تواند علاوه بر استرداد ثمن کلیه خسارات وارده نیز از فروشنده غاصب مطالبه نماید.
♻️اگر ثمن به جای وجه نقد عین معین باشد، خریدار می تواند عین معین را مطالبه نماید
♻️چنانچه عین ثمن در ید فروشنده تلف گردد، فروشنده ضامن مثل یا قیمت ثمن خواهد بود
.
✍️پس از اینکه دادنامه قطعی بر علیه خوانده مبنی بر استرداد ثمن صادر گردید، می توان از طریق اجرای احکام دادگستری در خواست اجراییه نمود.
✍️اگر ثمن عین معین و موجود باشد توقیف و به محکوم له تحویل می گردد.
✍️در صورتی که ثمن وجه نقد باشد می تواند از طریق شناسایی اموال محکوم نسبت به استیفای آن اقدام نمود.
✍️در صورتی که محکوم به از طریق شناسایی اموال قابل وصول نباشد می توان در خصوص جلب و بازداشت مدیون وارد عمل شد.
⚖️⚖️⚖️⚖️⚖️⚖️⚖️⚖️⚖️⚖️⚖️
در پایان این مطلب توصیه می گردد، دعاوی مربوط به استرداد ثمن معامله مستلزم اشراف به جنبه های مختلف قرارداد بیع می باشد.هیچگاه نسبت به طرح خودسرانه دعوی استرداد ثمن معامله اقدام ننمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا با ما تماس بگیرید

آخرین مطالب

Call Now Button